Priemonės pasėlių akėjimui

04-03-2014

 

Siekiant pagerinti pasėlių augimo sąlygas taikomas akėjimas. Lietuvos ekologiniuose ūkiuose tai populiarus kovos su piktžolėmis būdas. Akėjimas sparčiai populiarėja ir chemines priemones naudojančiuose ūkiuose.

Pavasarį akėjant žieminių javų pasėlius išlyginami kurmiarausiai, iššukuojami per žiemą žuvę augalų lapai, purenamas dirvos viršutinis sluoksnis – sustabdomas drėgmės garavimas esant sausiems orams. Ūkininkai teigia, kad išakėjus patręštus žiemkenčius pagerėja trąšų įsisavinimas. Akėjimo efektyvumas priklauso nuo oro salygų. Geriausia akėti kai viršutinis dirvos sluoksnis pradžiūvęs ir trupa.

Priemonės pasėlių akėjimui

Pasėjus vasarinius javus efektyvus priešsudygiminis laukų akėjimas. Paprastai javai sėjami 3-5 cm gylyje, o akėjimo gylis 1,5-2 cm. Geriausias akėjimo laikas – kai lauke vienamečių piktžolių daigai yra siūliuko fazėje. Akėjimo laiką lengviau nustatyti po javų sėjos. Lauko paviršiuje padėjus maždaug 2x2 m dydžio polietileno plėvelę, o po ja pastebėjus pirmąsias sudygusias piktžoles suprasime, kad laikas akėti visą lauką, nes po plėvele sukūrėme augalams šiltnamio sąlygas, o visame lauke piktžolių daigai jau yra siūliuko fazėje. Priešsudygiminis akėjimas atliekamas įstrižai sėjos krypčiai (palyginamas lauko paviršius). LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis priešsudygiminis akėjimas sunaikina iki 80 % dygstančių vienamečių piktžolių (D. Feizienė, A. Auškalnis, S. Maikštienienė ir kt.). Antrą kartą pavasarį pasėtus javus akėsime, kai jie turės 3-4 lapelius ir važiuosime išilgai sudygusių eilučių. Akėti patariama kai oras sausas, dar geriau saulėtas. Nereikia išsigąsti, kad po akėjimo lauko spalva tampa pilka – užpilti dirva augalai po 3-4 dienų atsigauna ir vėl sužaliuoja. Trečią kartą akėti tą patį lauką nepatariama, jaučiama įtaka derliaus mažėjimui. Mažėja derlius – per dažni stresai augalams. Galima akėti žirnius, bulves ir kitus augalus, žieminiai javai akėjami iki bamblėjimo fazės. Pasėlių priežiūros akėčios gali būti komplektuojamos su išsėjimo aparatu, kuris akėjimo metu gali sėti žolių, rapsų, garstyčių, javų sėklas, nuo 2 iki 100 kg/ha. Atliktų bandymų duomenimis, pirmą kartą akėjant žieminius kviečius ir sėjant dobilų sėklas, rudenį dobilų masė buvo žymiai didesnė, o piktžolių mažesnė lyginant su įsėtais dobilais eiline inkarine sėjamąja (J. Šlepetys, 2013). Ekologinių ūkių šeimininkai spalio mėnesį užaria dobilus praturtindami dirvą azotu ir organika, akėčios su išsėjimo aparatais naudojamos ir įsėliniams augalams sėti (garstyčios, aliejiniai ridikai) po derliaus nuėmimo.

Priemonės pasėlių akėjimui

Akėčių konstrukcija

Akėčių pagrindą sudaro purenimo sekcija su akėtvirbaliais. Akėtvirbaliai gali būti 6 mm, 7mm, 8 mm arba 10 mm storio; 1,5 m pločio sekcijoje jų yra 60 vienetų. Dažniausiai javų akėjimui naudojami 7 mm storio ir 490 mm ilgio akėtvirbaliai, nes be piktžolių naikinimo reikia maksimaliai išsaugoti javus. Akėtvirbaliai gali atsilenkti vertikalia kryptimi ir juda į kairę bei į dešinę važiavimo kryptimi apie 3-5 cm. Taip vibruodamas akėtvirbalis nepalieka nesupurentos dirvos. Pataikius virš pasėtos eilutės, akėtvirbalis dėl didesnio augalo šaknų pasipriešinimo juda šalia eilutės. Storesni (8 mm) akėtvirbaliai yra standesni, mažiau lankstūs, bet atidžiau stebint, juos galima naudoti sunkesnėse dirvose. Purenimo sekcija prie akėčių rėmo tvirtinama ant ašies ir pajungiama dviejų grandinių pagalba, todėl gerai kopijuoja dirvos paviršių tiek išilgine, tiek ir skersine kryptimi. Galima keisti ir akėtvirbalių pastatymo kampą, prieš tai įsitikinus poveikiu dirvai ir augalams. Gaminamos 3 m - 36 m užgriebio pločio akėčios. Dėl savo kainos ir prisitaikymo prie lauko reljefo, Lietuvoje populiariausios 9 ir 12 m pločio akėčios, tinkančios mažo galingumo traktoriams. 9 m pločio akėčios labiau tinkamos tiems, kas naudoja 18 m pločio purkštuvus, o 12 m - 24 m purkštuvus.

 

Priemonės pasėlių akėjimui

 

Akėčių užgriebio plotis

3 m

6 m

9 m

12 m

15 m

Traktoriaus galios poreikis, AG

30

60

70

80

90

Masė, kg

250

500

880

1260

1500

 

Akėjimo greitis: 8-12km/val. Su 9 m užgriebio pločio akėčiomis važiuojant 10 km/val. greičiu, per valandą galima suakėti apie 7-8 ha, per dieną 60-70 ha. Akėčios susilanksto vertikaliai viena sekcija virš kitos. Mašinos transportavimo plotis neviršija 3 m. Galima ir kita papildoma komplektacija pagal kliento poreikius. Šios akėčios – nesudėtingas, našus, ilgaamžis, patikimas padargas.

Priemonės pasėlių akėjimui

Firmos Einbӧeck mašinų gamybos sekmės istorija

1934 metais Leopold Einbӧeck pradėjo šeimos verslą prekiaudamas kalvėje pagamintais gaminiais, o nuo 1950 metų jau gamino žemės ūkio mašinas. Pokaryje buvo ypač paklausūs kultivatoriai, sodinamosios, akėčios. 1959 metais šeimos verslą perėmė savininko sūnus – irgi Leopold Einbӧeck, ir jam vadovavo 30 metų. Nuo 1989 metų firmos vadovu tapo trečiosios kartos atstovas – Leopold Einbӧeck, kuris ir dabar sėkmingai plečia šeimos verslą. Tarptautinį pripažinimą gavusios ir šeimos vardą išpopuliarinusios pasėlių priežiūros akėčios AEROSTAR, jau 1980 metais pradėtos eksportuoti į Vokietiją, paplito ir kitose šalyse. Šiuo metu įmonės produkcija parduodama Naujojoje Zelandijoje, Rusijoje, Europos šalyse, Kanadoje, JAV. Eksporto dalis sudaro 80 % visų pagamintų mašinų. Firmos Einbӧeck mašinas puikiai vertina ir Lietuvos žemdirbiai. Patvirtinamas firmos principas: verslo sėkmė priklauso nuo sėkmingai dirbančių ūkininkų. Šiuo metu Lietuvos žemdirbiai gali įsigyti firmos Einbӧeck pasėlių priežiūros akėčias, pievų ir ganyklų priežiūros agregatus, kultivatorius, skutikus, išsėjimo agregatus, tarpueilių purenimo kultivatorius ir kt. Įmonė daug investuoja į gamybos plėtrą bei gaminių kokybę.

 

Priemonės pasėlių akėjimui

 

 

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką