Turite klausimų mūsų specialistui?
- Pasirinkite artimiausią padalinį.
- Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Tinkamai bei deramu metu maitintis svarbu ne tik žmogui, bet ir jo auginamiems gyvuliams. Teisingai šersi karves – jos bus sveikesnės, duos daugiau pieno. O tai priklauso ne tik nuo pašarų kokybės, bet ir nuo to, kaip jie gyvuliams pateikiami, kaip dažnai ir kokiu pavidalu pasiekiami. Pasirinkimas šiuo atveju ne toks jau ir didelis – arba tvarte pristūminėdami pašarus nuolat sunkiai dirbs darbininkai, arba tai už juos atliks robotas.
„Dotnuva Baltic“ projektų vadovas Dalius Aksenavičius atkreipia dėmesį, kad modernūs pašarų pristūmimo robotai gali atlikti daugiau nei vieną funkciją. 2014 metais Hanoverio žemės ūkio technikos parodoje pristatytas sraigtinis pašarų pristūmimo robotas „Butler Gold“ pristumiamą pašarą dar ir permaišo. Vadinasi, ši savaeigė mašina padaro daugiau nei įprastai atlieka vien tik pašarus prie gyvulių pristumiantis žmogus.
Sraigtiniai pašarų pristūmimo robotai Europoje seniai populiarūs, o Baltijos šalyse (Latvijoje, Lietuvoje) dar tik skinasi kelią. Latvijos ūkininkai kiek drąsesni, bet nuo kaimynų stengiasi neatsilikti ir mūsų šalies ūkininkai, jau apsisprendę įsigyti minėtąjį pagalbininką ūkyje. Viena tokių Telšių rajone Sarakų I kaime kartu su šeima melžiamas karves, telyčias ir buliukus auginanti Ieva Stanienė. 300 galvijų, iš kurių – 130 melžiamų karvių – auginanti ūkininkė įsitikinusi, kad jos vertos tiek nuoširdaus rūpesčio, tiek ir investicijų.
Šiame Žemaitijos ūkyje dirba trys šeimos nariai, dar penki žmonės yra samdomi. Ūkis aprūpintas visa reikalinga technika, ji nuolat atnaujinama. Vienas naujausių ūkio pirkinių – savaeigis žolės ir kukurūzų smulkintuvas. Na, o šiemet visiškai subrendo poreikis įsigyti pašarų pristūmimo robotą. Pagrindinis tikslas – palengvinti ūkyje dirbančių žmonių darbą.
„Mūsų šėrikas dirba nuo 8 iki 17 valandos. Jis per dieną kastuvu pristumdo pašarus tris kartus, o vakare tai dar sykį prieš išeidama iš tvarto padaro melžėja. O juk tai ypač sunkus darbas“, – aiškina I. Stanienė.
Pirkdama techniką, ūkininkė pirmiausia vertina daikto funkcionalumą ir jo kainą. „Visi kiti robotai tik pristumia pašarą. O „Butler Gold“ prieš tai jį dar ir permaišo. Lankiausi Latvijoje, kuriame jau dirba pašarų pristūmimo robotas, ir priėmiau sprendimą. Paleisime jį jau pavasarį. Po 40–50 litrų pienuko kasdien pagaminanti karvytė – tikras fabrikėlis, bet ji nėra tokia kvaila. Jei pašarų neišmaišai – suėda tik skanumynus. O juk geram virškinimui jai reikalinga ir ląsteliena“, – sako ūkininkė.
Pasvalio rajone Kiemelių kaime ūkininkaujantis Justinas Banelis kartu su šeimos nariais augina 530 galvijų – melžiamų karvių, prieauglio, veršelių. Dirbama žemė kartu su ganyklomis šiame ūkyje užima apie 530 hektarų. Ūkyje dirba trys šeimos nariai ir 15 samdomų darbuotojų.
„Visi darbai nelengvi. Gyvuliui, kaip ir žmogui, visko reikia. Gyvulį reikia ir pašerti, ir prižiūrėti, ir jo švara pasirūpinti“, – tvirtina J. Banelis.
Šiuos darbus Banelių šeimos ūkyje palengvina technika – jie turi beveik viską, ko reikia augalininkystės ir gyvulininkystės ūkiui. Naujausias pirkinys – pašarų smulkintuvas ir pašarų pristūmimo robotas „Butler Gold“. Didžiausias jo privalumas – pašarų permaišymas. Be to, darbininkai dirba nuo ketvirtos valandos ryto iki dešimtos valandos vakaro. O nuo dešimtos vakaro iki ketvirtos ryto pašarai lieka nepristumti, karvės jų mažiau suėda, dėl to pagamina mažiau pieno.
„Dotnuva Baltic“ projektų vadovas D. Aksenavičius atkreipė dėmesį – remiantis mokslininkų atliktais bandymais, nuolatinis pašarų pristūmimas ir permaišymas gali padėti iš kiekvienos karvės per parą primelžti papildomai bent 1–1,5 litro, o kai kuriais atvejais – net 3 litrus pieno.
„Robotas gali nuvažiuoti nustatytą maršrutą nuo 12 iki 20 kartų per parą. Kai karvės įpranta, kad tam tikru laiku privažiuoja pašarų pristūmimo robotas, jos iškart ateina paėsti. Tai yra didelis pliusas karvių sveikatingumui, kadangi jos tada ėda dažnai ir po mažai. Šitaip karvė daugiau suėda, ji yra aktyvesnė ir duoda daugiau pieno. Jeigu karvės ėda retai ir daug, jos tampa mažiau aktyvios, kyla atrajojimo problemų, nuo to prasideda ligos“, – aiškina D. Aksenavičius.
Anot „Dotnuva Baltic“ atstovo, tokio roboto privalumai ypač gerai atsiskleistų, kai tvarte, kuriame jis yra naudojamas, robotą sustabdytume bent vienai parai. Karvės imtų nerimauti, mažiau pasigamintų pieno. Pašarų pristūmimo roboto turima pašarų permaišymo funkcija itin aktuali vasaros metu, kai pašarai kaista – tai padeda juos atvėsinti, atšviežinti.
Įvairiais skaitmeniniais įrenginiais šis robotas gali būti valdomas bevieliu interneto ryšiu, o jam įkrauti nereikalinga atskira įkrovimo stotelė – galima tiesiog ant šėrimo tako primontuoti specialią plokštę su kontaktais. Prireikus robotas pats užvažiuoja ant šios plokštės ir įsikrauna savo baterijas. „Butler Gold“ privalumas – jam nereikia itin specialių sąlygų, pakanka, kad šėrimo takas nebūtų duobėtas. Roboto maršrutams užprogramuoti tvarte įrengiami specialūs magnetukai.
„Toks robotas itin parankus ne tik šeimos ūkyje, bet ir didelės fermose, kuriose stengiamasi samdyti kuo mažiau darbuotojų. Ūkyje, kuriame pats ūkininkas atlieka daugelį darbų, jis būtų nepamainomas pagalbininkas, kadangi tuo metu ūkininkas galėtų nuveikti ką nors kita. Tai ypač aktualu atliekant tokius sezoninius darbus kaip, pavyzdžiui, sėja, pašarų gamyba“, – aiškina D. Aksenavičius.
https://www.youtube.com/watch?v=X8HPgp3bblE
Turite klausimų mūsų specialistui?
Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.