Turite klausimų mūsų specialistui?
- Pasirinkite artimiausią padalinį.
- Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Kokią pašarų ruošimo technologiją pasirinkti pagal ūkio dydį, kaip sutaupyti ruošiant pašarus, kokias mašinas pasirinkti, kad šienapjūtė praeitų sklandžiai? Pasitarti visais šiais klausimais gegužės 30 dieną Aukštaitijos ūkininkai susirinko į Kupiškio rajone, Mirabelio kaime įsikūrusį Plevokų ūkį, kuriame įmonė „Dotnuva Baltic“ organizavo lauko dieną.
Laukuose dar renginiui neprasidėjus tvyrojo šventinė nuotaika – po saulėtą dangų sklandė milžiniškas aitvaras, neskubėdami, besišnekučiuodami rinkosi ūkininkai, kurie renginį dažniausiai pradėjo nuo technikos ekspozicijos apžiūros. Kaip sakė kalbinti svečiai, jie dažnai nespėja susipažinti su technikos naujovėmis, nes ji labai greitai keičiasi ir atsinaujina, o kai yra galimybė stebėti, kaip tos naujovės dar ir dirba laukuose, tokių renginių jie savo krašte stengiasi nepraleisti.
O paganyti akis renginyje išties buvo į ką. Plevokų ūkyje „Dotnuva Baltic“ parodė naujas ir laiko patikrintas žolinių pašarų ruošimui skirtas Kverneland mašinas, kurių galimybes demonstravo įvairių modelių Case IH traktoriai.
Pirmiausia demonstruotos Kverneland šienapjovės: nuo paprastų mašinų be plaušintuvo iki itin našių šienapjovių kombinacijų. „Dotnuva Baltic“ šienavimo technikos ekspertas Romualdas Mankevičius renginio metu atkreipė dėmesį į svarbią šienapjovių su plaušintuvu ypatybę – plaušintuvas suformuoja purią pradalgę. Naudojant skleidimo mentes, galima paskleisti žolę ir jos nebevartyti, jeigu gaminamas tik šienainis, o ne šienas. Nevartyti žolės naudinga ir dėl to, kad geriau išsaugoma žolės struktūra, pašaras mažiau užteršiamas žemėmis. Be to, sutaupoma laiko ir kuro.
Kalbintiems renginio svečiams didelį įspūdį paliko tai, kad pristatymų metu buvo detaliai paaiškinta, kokias pašarų ruošimo problemas gali padėti išspręsti šiuolaikinė technika. Pavyzdžiui, jei žolės mažai ypač pasitarnauti gali dviejų rotorių grėblys su šoniniu grėbimu. Grįžtant juo galima pastumti žolę iš kitos pusės tokiu pačiu užgriebio pločiu, t. y., važiuojant du kartus galima padaryti pradalgę iš maždaug 14 metrų.
Tačiau pagrindinis renginio akcentas buvo dviejų pašarų ruošimo technologijų pristatymas – pašarų konservavimas ritiniuose ir kaupuose, todėl daugiausia dėmesio sulaukė presų ir rinktuvinės priekabos demonstravimas.
Lauko dienoje savo galimybes parodė trys skirtingi Case IH presai: transporterinis pastovios kameros, kintamos kameros (diržinis) presai ir pastovios kameros presas-vyniotuvas. Pastarasis demonstravo Lietuvoje dar mažai pažįstamą technologiją, kai presavimo kameroje žolė vietoje tinklo surišama plėvele. Anot „Dotnuva Baltic“ specialistų, ši technologija ne tik pagreitina procesą, tampriau suveržia žolę, bet ir sutaupo kuro, laiko ir pinigų, nes kameroje 2,5 karto surišus ritinį plėvele, ant vyniojimo stalo jį tereikia apsukti 4 kartus. Vadinasi, ši technologija leidžia sutaupyti net iki pusės euro vienam ritiniui.
„Kiekvienas šių presų tikrai bus geras pagalbininkas ūkyje, tačiau renkantis būtina tiksliai žinoti, ko tikitės iš šios mašinos, kiek ritinių per sezoną juo ketinate sukti, kokio rišimo greičio tikitės – žinodami šiuos lūkesčius visuomet randame klientui labiausiai tinkantį sprendimą“, – sakė R. Mankevičius.
Antroji pristatyta konservavimo technologija – pašarų konservavimas kaupuose, todėl buvo demonstruota rinktuvinė priekaba, galinti iš pradalgių rinkti, smulkinti ir transportuoti didelį kiekį pavytintos žolės į kaupą ar tranšėją. „Kad pašarai būtų paruošti kokybiškai, jie kaupe turi būti užkonservuoti per 3 dienas, todėl reikalinga itin naši technika“, – toliau patarimais dalijosi „Dotnuva Baltic“ specialistas Romualdas. O kad šios priekabos darbas susilaukė renginio svečių pripažinimo sakyti net nereikia – viską pasako tai, kad demonstruota priekaba liko dirbti pas vieną šio krašto ūkininkų, kuris naująja priekaba pašarus ruošti planuoja dar tą pačią savaitę.
Be rimtų pokalbių apie techniką, pašarų ruošimo technologijas ir patarimų ūkininkams, netrūko ir pramogų. Lauko gale šalia technikos ekspozicijos visos lauko dienos metu vyko keistas šurmulys, kurio rezultatas pradėjo ryškėti tik lauko dienai įpusėjus. Pašarų ritiniai menininkės rankomis virto... dailia karvute, prie kurios mielai fotografavosi ir maži ir dideli. Renginio pabaigoje paaiškėjo, kad taip įmonė „Dotnuva Baltic“ visos Lietuvos ūkininkams meta rulonų iššūkį ir kviečia iš savo ūkyje pagamintų ritinių sukonstruoti kokią nors įdomią skulptūrą. Vienam iš dalyvių pažadėta padovanoti kokybiškos Rani rulonų plėvelės net už 500 eurų.
Po renginio ūkio šeimininkė Gražina Plevokienė teigė, kad ilgai nedvejojusi priėmė „Dotnuva Baltic“ pasiūlymą į jos ūkį sukviesti Aukštaitijos ūkininkus. Anot Gražinos, šiame regione nėra buvę didesnio renginio gyvulių augintojams, todėl šiais nelengvais pienininkams laikais labai svarbu bendrauti tarpusavyje, tartis, kalbėtis, kartu ieškoti sprendimų.
Turite klausimų mūsų specialistui?
Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.