Turite klausimų mūsų specialistui?
- Pasirinkite artimiausią padalinį.
- Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dirvožemio būklė žiemos metu, įskaitant užšalimo-atšilimo ciklus ir temperatūrų pokyčius skirtinguose gyliuose, vaidina svarbų vaidmenį žiemkenčių peržiemojime, mechaniniuose šaknų pažeidimuose, kenkėjų ir ligų išlikime, maistinių medžiagų išsaugojime bei išplovime ir dirvožemio erozijos procesuose.
Veiksniai, turintys įtakos dirvožemio užšalimui
Keletas veiksnių daro įtaką dirvožemio ir paviršiaus užšalimo procesams, visų pirma:
Vandens užšalimo procesas yra gerai aprašytas fizikoje. Užšalimo metu vandens molekulių kinetinė energija mažėja iki tokio lygio, kai molekulinės jėgos nusveria judėjimą, susidaro tvirta kristalinė struktūra. Užšalimo metu vidutinis atstumas tarp molekulių didėja, todėl ledo tankis yra mažesnis nei skysto vandens, o ledas kyla į paviršių. Šis procesas vyksta esant tiksliai 0 °C ir yra staigus fazinis perėjimas iš skystos būsenos į kietą. Užšalimas ir atšilimas yra labai energijai imlūs procesai – užšalimo/atšilimo šiluma yra 330 000 kJ/kg, palyginti su vandens savitąja šiluma, kuri yra 4180 J/kg°C. Ledo temperatūra pradeda kristi žemiau 0 °C tik tada, kai visas vanduo yra užšalęs.
Dirvožemyje užšalimo procesas yra sudėtingesnis, nes ne visas vanduo dirvožemyje yra laisvas. Didesnio molio kiekio dirvožemiuose yra daugiau susijusio vandens, o jo užšalimas skiriasi nuo laisvo vandens užšalimo. Praktiškai tai reiškia, kad sunkesni dirvožemiai užšąla lėčiau, o tam tikra vandens dalis visuose dirvožemiuose išlieka neužšalusi net žiemą.
Paul-Tech surinkti duomenys apie dirvožemio elgseną žiemą leidžia pateikti svarbias įžvalgas apie dirvožemio būklę visą žiemą. Ilgalaikiai mūsų matavimai atskleidžia nuoseklius modelius įvairiuose dirvožemiuose. Paprastai rudenį, prieš šalčiams prasidedant, dirvožemis būna drėgmės prisotintas, o didelio kiekio dirvožemio vandens užšalimas yra energijai imlus procesas. Dėl didelės užšalimo šilumos dirvožemio vanduo veikia kaip temperatūros buferis aplink 0 °C. Žiemą, kai vyrauja minusinės temperatūros, nustatėme keletą universalių dėsningumų:
Geriausi rodikliai, ar dirvožemis yra užšalęs, ar atšilęs, yra prieinamumo (j) rodmenys (elektrinis laidumas, tiesiogiai matuojamas iš dirvožemio) ir dirvožemio vandens kiekis, parodyti grafikuose. Pagal šiuos rodmenis galima įvertinti ir neužšalusio vandens kiekį dirvožemyje. Vien tik dirvožemio temperatūros matavimas negali tiksliai parodyti dirvožemio būklės. Elektrinio laidumo ir dirvožemio vandens grafikuose žiemą pastebimi svyravimai yra susiję su daliniu dirvožemio vandens užšalimu, o ne su dideliais dirvožemio drėgmės ar laidumo pokyčiais. Didesnė dirvožemio kėlimo rizika (šaknų pažeidimas) yra sunkesniuose dirvožemiuose, kuriuose drėgmės buvo daugiau prieš užšalimo procesą, ir tose vietose, kur užšalimo-atšilimo ciklų buvo daugiau.
Esant sniego dangos nebuvimui, dirvožemio temperatūros gradientas nuo paviršiaus iki 8 cm gylio yra linijinis. Pavyzdžiui, kai oro temperatūra yra -10 °C, o 8 cm gylyje temperatūra yra 0 °C, o dirvožemis daugiausia užšalęs, 4 cm gylyje dirvožemio temperatūra būtų apie -4 °C.
Naudodami Paul-Tech matavimus, ūkininkai gali geriau suprasti dirvožemio elgseną žiemą ir priimti pagrįstus sprendimus dėl augalų valdymo ir dirvožemio būklės gerinimo.
Turite klausimų mūsų specialistui?
Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.