Jolanta ir Martynas Greiniai: rotorinių Case IH kombainų vietos ūkyje niekas neužims

27-11-2024

Per tris rajonus išsidėsčiusių ūkių savininkai Jolanta ir Martynas Greiniai - užkietėję rotorinių Case IH kombainų fanai - sako, kad jų vietos tikrai niekam nepavyks užimti. Ūkininkai turi net tris Case IH Axial-Flow javų kombainus su ašiniu kūlimo-separavimo būgnu: du 5140 modelius ir vieną šiemet įsigytą 7150 su MacDon pjaunamąja.

Greinių ūkio valdos siekia 1 500 ha. Nors skaičius ir iš pirmo žvilgsnio atrodo didelis, deja, šis plotas apjungia net 300 laukų, iš kurių didžiausio dydis – 40 ha. „Dėl tokių mažų laukelių, atitinkamai turėjome rinktis ir kompaktiškus kombainus su nedidelio darbinio pločio pjaunamosiomis. Tiesiog su jais patogiau išsitekti, paprasčiau į laukus įvažiuoti ir greičiau į kitus kuliamus plotus pervažiuoti. Nuo centro, kuris yra Kaišiadorių r., tolimiausias laukas yra nutolęs net 40 km. Tad vien pervažiavimams mes kartais sugaištame daug laiko“, - apie ūkio kombainų parko specifiką lėmusius veiksnius kalba Jolanta.

Jolanta ir Martynas Greiniai: rotorinių Case  IH kombainų vietos ūkyje niekas neužims

Labiausiai pasiteisinusi kūlimo technologija

Greiniai augina tradicinius augalus: apie 600 ha kviečių, 300 ha rapsų ir apie 100 ha miežių. „Tiesa, turime ir egzotikos - dobilų, grikių. Pirmi metai auginome grikius, ir jie labai pasiteisino, tikrai juos sėsime ir kitąmet. Dalį ploto, žinoma, skiriame, ir tarpiniams augalams“, - dėsto Jolanta. Kodėl pasirinko Lietuvoje ne itin paplitusią javų kūlimo technologiją, abu galėtų kalbėti be pabaigos. Sutuoktiniai nėra ūkininkavimo senbuviai ir į žemės ūkio verslą įsitraukė tik prieš kiek daugiau nei 10 metų. „Nors tėvas ūkininkavo, tačiau aš su sese buvome auginamos gyvenimui mieste. Ir gyvenau mieste, dirbau ofisinį darbą. Kai nusprendžiau imtis ūkininkavimo, man viskas buvo nauja ir viskas labai įdomu. Apie rotorinius kombainus turėjau žinių, bet tik iš internetinės erdvės. Nepaisant to, kad nebuvo jokios praktinės patirties, aš tokio kombaino labai, labai, labai norėjau. Ir dabar galiu tvirtai pasakyti, kad mūsų pasirinkimas buvo geriau nei pataikyti į dešimtuką, - tikina Jolanta. – Tiesiai šviesiai galiu pasakyti, kad kito gamintojo kombainams įsiterpti ir užimti Case IH vietą jokių vilčių“.

Kai 2015/2016-aisiais Greiniai kreipėsi Europos Sąjungos fondų paramos, jokių svarstymų dėl kombaino prekės ženklo ir kūlimo technologijos nebuvo. Pirmojo įsigyto Case IH 5140 Axial-Flow ašinės kūlimo-separavimo technologijos pranašumas labiausiai atsiskleidė itin drėgnais 2017-aisiais: laukai buvo virtę ežerais, kai kuriuose ūkiuose derlius taip ir liko laukuose, nes į juos tiesiog buvo neįmanoma įvažiuoti. „Mums šis kombainas buvo tikras išsigelbėjimas. Viską iki paskutinio grūdų nukūlėmė. Jis nei kimšosi, nei vėlėsi, pajėgė ir drėgnesnius javus doroti. Ir taip jie visi dirba iki šiol, mūsų Case‘iukai anksčiausiai į laukus išvažiuoja ir vėliausiai į namus grįžta, - sako Jolanta, pabrėždama, kad ūkis turi patirties ir su kitų gamintojų, ir su kratiklinės technologijos mašinomis, tad palyginti yra su kuo. - Case IH rotorinė technika visa galva pranašesnė“. Martyno teigimu, šių kombainų darbui jokios įtakos neturi ir kalvotas reljefas, kurio ūkyje irgi netrūksta.

Paprasta priežiūra, gera grūdų kokybė

Pasak M.Greinio, kiti kombainai, vos tik šiaudai sudrėgsta, turi stoti, o jei kuliami drėgnoki javai, patiriama daugiau nuostolių. Beje, Martynas pats derlių ir doroja, pats ir kombainus prižiūri. „Žinau šias mašinas kaip penkis savo pirštus, esu išnarstęs po kaulelį, ir patirties dabar turime jau daug daugiau, tad jei kas klausia patarimo, mums nesudėtinga ir patarti“, - šypsosi ūkininkas. Jo teigimu, kompanijos „Case IH“ kombainai su ašiniu kūlimo-separavimo būgnu labai paprastos konstrukcijos mašinos, jas nesudėtinga prižiūrėti. „Nėra milijono tepimo taškų, nėra daug judančių dalių. Paruošti kombainą darbui pakanka penkiolikos minučių“, - tvirtina Martynas. O Jolanta, per japavjūtę daugiau būdama sandėliuose prie grūdų priėmimo, pastebi, kad Case IH kombainais kuliami grūdai byra beveik nesužaloti. „Šią vasarą kaimynas atvežė savus kratikliniais kombainais nuimtus grūdus išvalyti. Aš jau buvau ir pamiršusi, kaip atrodo skaldyti grūdai. Pas mus ir šios problemos nebėra“, - tikina J. Greinienė.

Įsigyti trečią Case IH Axial-Flow 7150 su MacDon pjaunamąją apsisprendė per dieną

Greiniai gal būtų ir toliau dirbę su dviem Case IH 5140 Axial-Flow ir vienu nuomuojamu kito gamintojo rotoriniu kombainu, bet šiemet per patį javapjūtės įkarštį pastarasis sugedo. „Gedimas rimtas, o mums trūk-plyšk reikėjo trečio kombaino. Vakare „Dotnuva Baltic“ atvežė Case IH 7150 Axial-Flow su 7,5 m MacDon pjaunamąją, kitą dieną su juo jau dirbome. Gavome pasibandymui jį savaitgaliui, bet jau po dienos žiūrėjome su Martynu vienas į kitą ir iš akių jau buvo aišku, kad mes jį perkame“, - juokiasi Jolanta. „Dabar būsime nepriklausomi, jei vienam kažkas nutiks, dar bus du. Javapjūtei skirtą laiką su tokiais pajėgumais išnaudosime maksimaliai“, - neabejoja sutuoktiniai. Ūkininkų teigimu, apsispręsti dėl trečio Case IH kombaino buvo labai lengva. „Dirbdamas su mažesniais vis pagalvodavau, kad gal gerai būtų didesnis bunkeris, daugiau galios ir pjaunamosios gal reikėtų kokiu metru didesnės. Case IH 7150 Axial-Flow ir yra būtent toks, apie kokį aš vis pagalvodavau, dirbdamas su 5-tukais. Jis toks kaip Turėdami tris kombainus Greiniai jaučiasi gerokai saugiau mažesnieji tik galingesnis. Tai kaip nepirkti“, - antrina žmonai Martynas. O dėl juostinės MacDon pjaunamosios aikčioja abu: „Ji padaro nerealų darbą, trūksta žodžių, kokia ji gera, mums buvo didelis atradimas, tiesiog WOW!“ Jolanta neslepia, kad iš pradžių ji buvo skeptiška, mat visi tik MacDon giria, reklaminiais šūkiais buvo sunku patikėti, kol patys nepabandė. „Išties labai gerai ,kai gali pats pabandyti, pačiupinėti ir tik tada gali suprasti apie ką eina kalba“, - teigia Jolanta. Pasak Martyno, pjaunamoji sudaryta iš trijų dalių, todėl idealiai kopijuoja reljefą, gali pjauti, paliekant labai trumpą ražieną. „Manau būtų galima ir kokių 5 cm ražieną palikti, ji tiesiog gali šliaužti žeme, skusti, jokie akmenys nebaisūs. Mes paliekame apie 10 cm aukščio ražieną. Pastebėjome, kad laukuose, kuriuose kūlėme su šia pjaunamąja, galima sėti tiesiai į ražieną, nereikia lėkščiuoti. Na o labiausiai sužavėjo, kaip ji dirbo audros suguldytuose pasėliuose. Net susidarė eilė prašančiųjų, kad mes atvažiuotume padėti javus nukulti“, - prisimena M.Greinys. Jolanta pabrėžia, kad visuomet gerai techniką išbandyti ekstremaliomis sąlygomis. „Šitas kombaino ir pjaunamosios tandemas gerokai palengvina operatoriaus darbą ir padidina našumą iki maksimumo, ypač nepalankiomis sąlygomis. Lyginant su mažesniaisiais modeliais, 7150 su MacDon našesnis maždaug 40 proc.“, - skaičiuoja Martynas. Be to, naujas kombainas su automatinio vairavimo sistema. Martynas sako, kad visada galvojo, jog kombainui ji nereikalinga, bet pabandęs įsitikino, kad nuovargis gerokai mažesnis, kai mašina važiuoja pati. 

Jolanta ir Martynas Greiniai: rotorinių Case  IH kombainų vietos ūkyje niekas neužims

Svarbu ne tik technikos kokybė, bet ir santykiai su jos tiekėju

Nuo pat pirmojo ES projekto Greiniai bendradarbiauja su Case IH technikos oficialiu atstovu „Dotnuva Baltic“. Jolanta prastaria, kad renkantis žemės ūkio technikos tiekėją jai labai svarbu santykiai. „Aš esu senesnio kirpimo, man svarbu bendravimas, ryšis, santykiai, svarbu, ar laikomasi žodžio, ar gaunu tai, dėl ko susitariau, - kalba ūkininkė. – Su „Dotnuva Baltic“ iš karto rado - me bendrą kalbą“. Su „Case IH“ kompanijos atstovu užsimezgusią partnerystę labai sustiprina ir operatyvus servisas. „Jie mums detales lėktuvais gabena“, - giria verslo partnerį Jolanta, nors, pasak Martyno, iš pradžių visko būta: „Išauklėjome vieni kitus, prisiderinome, kaip ir šeimoje iš pradžių būna šiokia tokia trintis, bet dabar vieni kitus supraname iš pusės žodžio“. Ūkininkai neslepia, kad kiekvienais metais pasitaiko „ekstrinių“ atvejų, bet kokio gamintojo technika, kuri daug dirba, genda, tačiau visos problemos operatyviai išsprendžiamos.

2024-ieji - Case IH kombainų metai

Per pastaruosius trejus metus naujų kombainų rinka Lietuvoje buvo stabili, kasmet buvo registruojama apie 180 vienetų kasmet. Nors metai dar nesibaigia, tačiau, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, rinka sumažėjo 52% (daugiau nei pusė) ir iki metų pabaigos nesitikima didelių pokyčių. „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininko Paulius Račiūno pastebėjimu, statistiniai skaičiai taip pat rodo ir kitą tendenciją: mažėja registruojamų naujų mažesnio laidumo kombainų iki 300 AG, nes ūkiai dažniau pasirenka naudotą, galingesnį, našesnį, rotorinį javų kombainą. Nors per pas - taruosius trejus metus Lietuvoje naujų kombainų rinka buvo stabili, tačiau rotorinių ir hibridi - nių kombainų rinkos dalis nuolat augo. „2021 metais šių kombainų rinkos dalis siekė apie 30 %, o per pastaruosius du metus šių kombainų rinkos dalis priartėjo prie 50 %. Labai džiaugiamės, kad Case IH rotorinių kombainų užimama rinkos dalis siekia net 32 %, tad pagal parduotų rotorinių kombainų skaičių esame pirmoje vietoje, - teigia P. Račiūnas. - Didžiuojamės, kad, esant tokiems sudėtingiems metams, šiemet esame pirmi.“

Case IH javų kombainai su ašiniu kūlimo-sepravimo būgnu vis dažniau atsiduria ūkininkų pasirinkimo akiratyje. Kompanijos konstruktoriai pirmieji sukūrė ir 1977 metais pristatė išilgai montuojamo vieno rotoriaus kombainą, kuris lenktynėse su kratikliniu kombainu buvo akivaizdžiai pranašesnis. Nuo tada gamintojo tobulinama rotorinė javų derliaus dorojimo technika padarė dar didesnę pažangą ir dar geriau atitinka žemdirbių poreikius. Kompanija „Case IH“ 2024-uosius vadina Case IH kombainų metais, nes šiemet pristatytos išskirtinės javų dorojimo technikos naujienos - Axial-Flow 160 ir 260 serijos ir debiutuoja kiti AF serijos modeliai Europoje. Axial-Flow 160 ir 260 serijų kombainus, kurie padeda našiau ir tiksliau nuimti derlių, jau galima užsisakyti. 7260 (498 AG su 11 100 arba 14 400 l grūdų bunkeriu), 8260 (571 AG su 14 400 l bunkeriu) ir 9260 (634 AG su 14 400 l bunkeriu) turi dvigubai didesnius ir didesnės raiškos Case IH Pro 1200 terminalų ekranus, kuriuose įdiegtos visos ryšio ir automatinės funkcijos. Pagrindinė iš jų - Harvest Command™, kuri automa tiškai koreguoja kombaino nustatymus pagal operatoriaus nustatytus našumo kriterijus.

Pirmą kartą naujojoje Axial-Flow 160 serijoje (įskaitant 400 AG modelis 6160 su 10 570 l bunkeriu ir 460 AG modelis 7160 su 12 500 l bunkeriu, didžiausiu savo klasėje) Harvest Command™ automatizavimas integruotas į šios galios ir dydžio kategorijos kombainus, užtikrinant nuoseklius rezultatus, nepriklausomai nuo operatoriaus patirties. Abiejose serijose taip pat įdiegta Safeguard Connect, jungianti „Case IH“ paslaugas, pavyzdžiui, garantiją, patikrinimus prieš sezoną, FieldOps nuotolinę stebėseną, mokymus ir pagalbą. Šių metų pradžioje rugpjūčio pabaigoje Boone, (Ajovos valstijoje) vykusioje parodoje „Farm Progress Show“ pristatyti du nauji modeliai: AF9 ir AF10.

AF serijos modeliuose įdiegtas išsamus tiksliųjų technologijų rinkinys, įskaitant du Pro 1200 ekranus, kombainų automatizavimo sistemą Harvest Command™ ir RowGuide Pro™. Be to, įdiegus Connectivity Included Axial-Flow 160, 260 ir AF serijos modeliauose, derliaus ir mašinos duomenis galima sklandžiai perduoti tiesiai į naująją Case IH FieldOps™ programėlę, todėl ūkininkams siūlomas išsamus duomenų valdymo sprendimas. Naujoji AF serija Europoje oficialiai debiutavo lapkričio Bolonijoje (Italija) vykusioje parodoje ‚EIMA 2024“. „Po šių premjerų „Case IH“ turės didžiausią pasaulyje rotorinių kombainų asortimentą“, - sako Marco Lombardi, „Case IH“ ir „STEYR“ prekės ženklų vadovas Europai, Vidurio Rytams ir Afrikai.

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką