Javapjūtė į pabaigą. Kokie rezultatai?

30-08-2019

 

Šiemet visą javapjūtės laikotarpį kūlėme kartu su šalies ūkininkais – po Lietuvą keliavo naujasis 8250 serijos AXIAL-FLOW kombainas su automatizuota derliaus nuėmimo sistema „Harvest Command“. 571 AG kombainas demonstruotas su 10,67 m pjaunamąja ir vikšrine važiuokle. Iš viso aplankyta daugiau nei 20 ūkių, kuriuose surengtos naujojo kombaino demonstracijos. Dalijamės tuo, ką pavyko atrasti ir patirti keliaujant po laukus, kuriuose virė pats javapjūtės įkarštis.

Kūlimo sąlygos

Džiaugiamės, kad iššūkių ūkininkai demonstracijų metu mums nepagailėjo – kai kurie specialiai paliko pačius sudėtingiausius savo ūkio laukus, kuriuose galėjome parodyti visas kombaino galimybes, o dažnai jas palyginti ir su kitų gamintojų mašinomis, dirbančiomis tuose ūkiuose.

Sunkiausios sąlygos mūsų laukė, žinoma, ekologiniuose ūkiuose, kur kombainas kūlė žolėtus, nevienodai subrendusius javus, tačiau ir su šiomis užduotimis susitvarkė – apie vieną tokių dienų kviečiame pažiūrėti vaizdo įrašą.

 

Tačiau tada, kai sąlygos buvo itin sudėtingos, išsakyti teigiami ūkininkų komentarai džiugino labiausiai. Pavyzdžiui, vienas rytų Lietuvos ūkininkas negalėjo atsistebėti, kaip jo ekologinius kviečius, pilnus žalios masės, nė kiek nemažindami tempo kūlėme ir 21 val. vakaro, kai jau nukrito rasa ir laukus apgaubė rūkas. Per porą valandų javų drėgnumas pasikeitė nuo 16 % iki 21 %.

„Tokios akimirkos, kai maloniai nustebiname net labai patyrusius ūkininkus, atperka visą demonstruojant ir keliaujant po Lietuvą patirtą nuovargį. Nors iš tiesų tai yra tiesiog modernios ir šiuolaikiškos technikos nuopelnas“, - sakė „Dotnuva Baltic“ kombainų specialistas Paulius Račiūnas.

Ką gali naujausia technika

Apie tai, ką gali šiuolaikiška technika, daug diskutavome ir su ūkininkais. Ar vien naujos technikos pakanka maksimaliems rezultatams pasiekti, kaip spręsti personalo trūkumo sezono metu problemas, kaip prisitaikyti prie vis sudėtingėjančių klimato sąlygų per javapjūtę – visi šie klausimai neduoda ramybės daugeliui šalies ūkininkų.

Ir po demonstracijų visoje Lietuvoje galime pasakyti, kad taip, moderni technika gali padėti spręsti daugelį šių problemų.

Jau keletą metų stebime tendenciją, kad javapjūtės laikas vis trumpėja, reikia kuo greičiau nuimti derlių, susitvarkyti šiaudus, todėl kartais tai tenka daryti ir nepalankiomis sąlygomis, pavyzdžiui, esant drėgniems orams. Mūsų bandymų metu rotorinis kombainas įrodė, kad ne veltui yra laikomas nepakeičiamu sudėtingomis sąlygomis – našiai ir be derliaus nuostolių kūlėme tiek drėgnus, tiek žolėtus, tiek itin derlingus javus. Ir tai įrodo pačių ūkininkų bandymų metu užfiksuoti duomenys: našumas, minimalūs derliaus nuostoliai ir minimalus skaidytų grūdų kiekis.

Išmanioji „Harvest Command“ sistema taip pat neišgąsdino ūkininkų – priešingai, daugelis stambiųjų ūkių įsitikino, kad technika gali padėti išspręsti ir kvalifikuoto personalo trūkumo problemą, ypač aktualią sezono metu, nes automatizuota sistema pati nustato daugelį kombaino parametrų tam, kad maksimalius rezultatus pasiektų tiek profesionalus, tiek pradedantysis operatorius.

Šiaudų testas

Viename ūkių atlikome šiaudų išsaugojimo testą, kurio rezultatais įdomu pasidalyti. Atliekant bandymą lyginti du skirtingi kombainų tipai: kratiklinis ir rotorinis. Nukūlus javus šiaudai buvo klojami į pradalges ir vėliau presuojami ritininiu presu. Po bandymo svėrėme ritinius ir gavome štai tokius rezultatus: nukūlus rotoriniu kombainu ritinio svoris – 232 kg, hibridiniu – 224 kg, kratikliniu – 209 kg.

Įvertinę pjaunamosios plotą ir atstumą tarp ritinių, paskaičiavome, kad iš 1 kv. m su rotoriniu gauname 0,290 kg, su hibridiniu – 0,260 kg, su kratikliniu – 0,270 kg.

Eksperimentas buvo įdomus net mums patiems – dar kartą įsitikinome, kaip rotorinis kombainas sulamdo šiaudą ir dėl to viename ritinyje šiaudų telpa daugiau (ritinių tankis didesnis).

Bendri rezultatai šalyje

Kadangi javapjūtė daugelyje rajonų jau baigta, galime daryti ir viso javų auginimo sezono apibendrinimą. Šiemet Lietuvoje javapjūtės rezultatus dauguma mūsų sutiktų ūkininkų vertina teigiamai. Anot jų, pavasarinė sausra grasino daug didesniais nuostoliais, tačiau paties blogiausio scenarijaus daugumoje ūkių pavyko išvengti.

Ūkininkų nuomonei antrina ir AB „Linas Agro“ grūdų prekybos vadybininkas Svajūnas Banelis, anot jo, šiuos metus Lietuvoje, lyginant su daugiamečiais vidurkiais, galima vadinti vidutiniais, tačiau situacija rajonuose labai skirtinga – pajūrio regione rezultatai daug geresni nei pernai, tačiau šiaurės Lietuvoje situacija priešinga.

Šie metai išsiskiria dalies derliaus kokybe – aliejaus kiekis rapsuose gerokai mažesnis nei turėtų būti, o didžioji dauguma pupų šiemet – pašarinės. Situacija kur kas geresnė, kai kalbame apie kviečių kokybę – ji visoje šalyje aukšta, o ir prikultų kviečių kiekis daugumoje rajonų ūkininkus pradžiugino.

Kalbant apie kainas, „Linas Agro“ specialistas pastebi, kad jos šiemet vidutinės, lyginant su daugiamečiais vidurkiais, nes tenka konkuruoti su Vakarų ir Rytų rinkomis, kuriose taip pat prikultas didelis aukštos kokybės derliaus kiekis. Tiek Rusijos, Ukrainos, tiek Vokietijos ir kitų didžiųjų rinkos žaidėjų derlius šiemet itin konkurencingas.

Apibendrindamas javapjūtės Lietuvoje rezultatus, Svajūnas Banelis sako, kad sausra grasino tikrai didesniais nuostoliais, tačiau galutinis rezultatas niūriausias prognozes išsklaidė.

Įdomioji demonstracijų turo statistika

Kiekvienoje demonstracijoje atlikti matavimai ir bandymai, taip pat ūkio savininkai ir operatoriai pildė anketas, kuriose vertino kombaino parametrus. Apibendrinus visus rezultatus, gauta tokia demonstracijų statistika:

  • Aplankytas 21 ūkis, kombainas demonstruotas pačiomis įvairiausiomis sąlygomis: kuliant skirtingas kultūras, tiek lygiuose, tiek kalvotose vietovėse, tiek chemizuotuose, tiek ekologiniuose ūkiuose.
  • Didžiausias pasiektas vidutinis našumas buvo 52 t/val. Jis pasiektas kuliant žieminius kviečius, kurių drėgnumas buvo 14 proc., derlingumas – 9 t/ha, o nuostoliai – 0,3 proc.
  • Ūkininkų, išbandžiusių naująjį kombainą vertinimu, pjaunamoji paviršių kopijuoja itin gerai, jų vertinimo vidurkis yra 9,1 balo iš 10 galimų.
  • Labai gerai ūkininkai įvertino ir kabinos komfortą, matomumo, valdymo ir bendro patogumo vidutinis vertinimas yra 8,9 balo iš 10.
  • Automatinės sistemos „Harvest Command“ nustatymas atitinkamoms darbo sąlygoms atvažiavus į lauką vidutiniškai užtuko apie 8 min.
  • 14 400 l bunkeris iškrautas vidutiniškai per 1,6 min.
  • Grūdų nuostoliai visuose bandymuose nesiekė 1 proc. Didžiausias fiksuotas nuostolis buvo 0,93 proc., mažiausias – 0 proc.

Javapjūtė į pabaigą. Kokie rezultatai?

Turite klausimų mūsų specialistui?

  1. Pasirinkite artimiausią padalinį.
  2. Susisiekite su vadybininku arba palikite savo kontaktus.
Dotnuva

Dotnuva.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsami informacija apie slapukus ir jų naudojimo tvarką